ARENA RUN STORA LOPPET

25 JANUARI 2020

Anmälan
För loppet på lördagen den 25 januari håller vi anmälan öppen på under hela arrangemanget. All anmälan sker på arenarun.se fram till arrangemangets slut eller tills platserna är slut.

Startnummer och starttid
Den 14 januari skickas ditt startbevis ut via mejl, där finner du både ditt startnummer och din starttid.
För er som anmäler er senare skickas startbevisen inom 1-2 dagar efter din anmälan. Under fredagen den 24 och lördagen den 25 skickas startbeviset så fort vi hunnit hantera din anmälan.

Var och när hämtar jag min nummerlapp?
Nummerlappen hämtas på STADIUM i Mall of Scandinavia på själva loppdagen från kl 10:00. STADIUM hittar du på plan 0, nära Friends Arena (59°22’14.6″N 18°00’05.8″E). Utdelningen sker i Arena Runs egna diskar (ej Stadiums kassa). OBS! Du behöver hämta ut din nummerlapp ca 75-45 minuter innan din start. Räkna med en viss kötid vid nummerlappsutdelningen.

Håll koll på ditt startnummer
Det viktigaste är att du håller koll på ditt startnummer när du skall hämta ut din nummerlapp.
Det finns 8 kassor att hämta ut nummerlappen i. OBS! Det är viktigt att du går till rätt kassa.
Se tabellen nedan för detaljinformation.

På baksidan av nummerlappen sitter ditt tidtagningschip och instruktioner medföljer hur du fäster det på din sko. Skriv här också namn och telefon till anhörig i händelse av akutfall. Pennor kommer att finnas vid infodisken inne på Friends Arena.

Vid vilken kassa hämtar jag min nummerlapp?

 Startnr.Startnr.Startnr.Startnr.Startnr.Startnr
Kassa 11-85681-7651361-14452041-21252721-280510001-10050
Kassa 286-170766-8501446-15302126-22102806-289010051-10100
Kassa 3171-255851-9351531-16152211-22952891-297510101-10150
Kassa 4256-340936-10201616-17002296-23802976-306010151-10200
Kassa 5341-4251021-11051701-17852381-24653061-314510201-10250
Kassa 6426-5101106-11901786-18702466-25503146-323010251-10300
Kassa 7511-5951191-12751871-19552551-26353231-331510301-10400
Kassa 8596-6801276-13601956-20402636-27203316-340010451-10500

Startlista
Hela startlistan för Arena Run hittar du på arenarun.se. – där publiceras även även alla resultat efter loppet.

Ta buss eller pendeltåg till loppet
Till och från Friends Arena tar du dig enklast med kollektivtrafik, spana in sl.se eller SL-appen för aktuella linjer och tidtabeller. För er som åker pendeltåg: Kliv av vid Solna station och följ skyltning mot Friends Arena via den norra uppgången mot Stjärntorget och Mall of Scandinavia. Räkna med ca 10 min promenad till arenan från Solna Station (ca 750 meter).

Entré
Både deltagare och publik går in genom Entré A (Huvudentré). Arenan öppnar kl 10:00 för deltagare och publik.

Omklädning
Vi erbjuder enklare utrymmen för omklädning, tyvärr finns inga duschar att tillgå.
Omklädningsrummen finns på plan 3, (samma plan som huvudentrén) i höjd med sektion 103-104.

Väskinlämning
Alla deltagare har möjlighet att lämna in sin väska utan extra kostnad. Detta görs på plan 3, (samma plan som huvudentrén), vid sektion 104-107.
I väskinlämningen får du två band – ett som du fäster på väskan och ett som du fäster runt din handled. Vi ansvarar dock inte för värdesaker.

Toaletter
Det finns ett flertal toaletter att tillgå på Friends Arena.

Uppvärmning
Uppvärmning sker individuellt. Utrymme för detta finns mellan sektion 127 och 133 på plan 3 (samma plan som huvudentrén).

Startprocedur
Entré till startområdet hittar du vid sektion 133, plan 3, (samma som huvudentrén).

”Insläppet/Startprocedur”
Var på plats vid Insläppet till sektion 133 ca 5 minuter före din utsatta starttid.
Var noga med att gå in genom insläppet med de du vill springa tillsammans med

Arena Run 2K: 43 anmälda / start varannan minut. Dvs ca 36 pers / start
Arena Run 5K Elit: 50 anmälda / start var 5’e minut. Dvs ca 42 pers / start
Arena Run 5K Motion: 60 anmälda / start varannan minut. Dvs ca 50 pers / start.
Arena Run 10K Elit och Motion: 50 anmälda / start var 5’e minut. Dvs 42 pers / start.

Hålltider Starter

Tid KlassMiniålder
11:15-13:00Arena Run 2K6 år 
13:45-13:55Arena Run 5K och 10K ELIT16 år
14:00-14:40Arena Run 10K 14 år
14:45-17:00Arena Run 5K10 år

Klassindelning
Arena Run 2K: I denna klass springer ni tillsammans med familjen, med barn från 6 år. Ni hjälps åt över hindren och tar er runt den 2 km långa banan. Det är viktigt att ni håller ihop genom hela loppet.

Arena Run 5K Motion: Här deltar män och kvinnor, samt ungdomar från det år man fyller 10.

Arena Run 5K Elit: Du som vill vara med och tävla om den bästa tiden deltar här. Vi har 300 platser i denna klass. Den som är snabbast inom den här startgruppen vinner Arena Run 2020. Efter målgången samlar vi de för stunden tre bästa männen och tre bästa kvinnorna på pris podiet. Resultatlistan kan sedan komma att förändras allt eftersom tävlingen fortskrider. De tre männen och kvinnorna som är bäst placerade när sista deltagare i tävlingsklassen gått i mål, är de bäst placerade i tävlingsklassen och de som kommer få dela på prispengarna.

Arena Run 10K Elit: Är en helt ny klass där deltagarna springer den 5 km långa hinderbanan – två gånger. 20-talet hinder blir plötsligt 40 och antal trappsteg fördubblas! Vågar du? Klassen är öppen för alla från 16 år och uppåt.

Arena Run 10K: Är en helt ny klass där deltagarna springer den 5 km långa hinderbanan – två gånger. 20-talet hinder blir plötsligt 40 och antal trappsteg fördubblas! Vågar du? Klassen är öppen för alla från 14 år och uppåt.

När räknas jag som Elit?
Elit kanske låter lite extremt men det är vår definition på de som vill vara med och tävla om medaljer och där fokus är att springa fort. Tidsmässigt skall du sikta på en bra bit under 30 minuter eller som jämförelse sub 45 minuter på 10 Km asfalt.

Arena Run 10K Elit: Är en helt ny klass där deltagarna springer den 5 km långa hinderbanan – två gånger. 20-talet hinder blir plötsligt 40 och antal trappsteg fördubblas! Vågar du? Klassen är öppen för alla från 16 år och uppåt.

Arena Run 10K: Är en helt ny klass där deltagarna springer den 5 km långa hinderbanan – två gånger. 20-talet hinder blir plötsligt 40 och antal trappsteg fördubblas! Vågar du? Klassen är öppen för alla från 14 år och uppåt.

Lagtävlingen
Det är snittiden för de fyra bästa personerna i laget som räknas. Ett lag består av 4-6 deltagare. I lagklassen vinner man ära och berömmelse. Vinnarna meddelas i Arena Runs sociala medier efter tävlingarnarnas avslut.

Banorna
Läs mer om banorna här.

Vätskekontroll
Vatten finns efter trapporna upp till plan 6 (efter 1,5 km) samt på plan 3, sektion 106 (efter 3,2 km).

Första hjälpen
Första hjälpen-sjukvårdare finns på plats längs med banan, på respektive plan.

Brutet lopp
För dig som bryter loppet, meddela närmaste funktionär som guidar dig till närmaste väg tillbaka.

Medalj
Alla som klarar loppet får en medalj vid målgång. Medaljen är ett fint minne från loppet och ditt bevis på att du har genomfört en utmärkt prestation genom att fullfölja Sveriges största inomhuslopp Arena Run.

Produktutdelning
Efter målgång väntar våra sponsorer och partners, som bjuder på dryck och något att tugga på.

Prisutdelning – Tävlingsklass
Sker i direkt anslutning till att den sista löparen är i mål efter tävlingsklassen. Våra partners och delägare laddar på med fina Goodiebags till de 3 bästa i varje klass.

Arena Runs fotografer
Professionella fotografer finns på plats längs banan samt vid målgång för att ta bilder och filma loppet. Detta kan komma att användas i marknadsföringssyfte för framtida lopp.

Tävlingsregler
Alla deltar på egen risk. Se även https://arenarun.se/faq/ och skrolla ner till tävlingsregler för mer info.

Minimiålder
10 år för Arena Run 5 KM och 6 år i Arena Run 2 KM. Detta räknas från och med det året du fyller 6 respektive 10 år.Arena Minirun
På innerplan arrangerar vi Arena Minirun, öppet för de minsta barnen (ca 2-5 år). Det är gratis att delta och ingen föranmälan behövs. Här kan ni både springa och heja på deltagarna i de stora loppen samtidigt.