Information inför loppet

Anmälan
Elit, 5K och 5K lag: Anmälan öppen på arenarun.se fram till den 8/2 kl 20.00.
Familjeloppet (2K): Anmälan på arenarun.se fram till den 8/2 kl 20.00.

Efteranmälan
Sker under loppdagen från kl 10:00 på plats vid Nummerlappsutdelningen, STADIUM, Mall och Scandinavia. (Endast betalning via SWISH)

Startnummer och starttid
Den 30 januari skickas ditt startbevis ut via mejl, där finner du både ditt startnummer och din starttid.
För er som anmäler er mellan 31/1-5/2 kommer startbeviset skickas den 6’e februari och sedan fortlöpande/en gång per dag fram till fredag den 8e.

Var och när hämtar jag min nummerlapp?
Nummerlappen hämtas på STADIUM i Mall of Scandinavia på själva loppdagen den 9 februari från kl 10:00. STADIUM hittar du på plan 0, nära Friends Arena (59°22’14.6″N 18°00’05.8″E). Utdelningen sker i Arena Runs egna diskar (ej Stadiums kassa). OBS! Du behöver hämta ut din nummerlapp ca 75-45 minuter innan din start. Räkna med en viss kötid vid nummerlappsutdelningen.

Håll koll på ditt startnummer
Det viktigaste är att du håller koll på ditt startnummer när du skall hämta ut din nummerlapp.

Det finns 8 kassor att hämta ut nummerlappen i. OBS! Det är viktigt att du går till rätt kassa.
Se tabellen nedan för detaljinformation.

Nummerlappen är personlig och får ej överlåtas till någon annan löpare. Den ska under hela loppet bäras fullt synlig på bröstet. Din nummerlapp är försedd med BibTag vilket är det system vi använder för tidtagning. Chippet sitter redan fastklistrat på baksidan av nummerlappen när du hämtar ut den.

På baksidan av nummerlappen får du gärna skriva ditt namn och telefonnummer till anhörig samt om du medicinerar eller har någon sjukdom. Detta för att underlätta för vår sjukvårdspersonal om du skulle få medicinska problem. Pennor kommer att finnas vid infodisken inne på Friends Arena.

 

 Startnr.Startnr.Startnr.Startnr.Startnr.
Kassa 11-85681-7651361-14452041-21252721-2805
Kassa 286-170766-8501446-15302126-22102806-2890
Kassa 3171-255851-9351531-16152211-22952891-2975
Kassa 4256-340936-10201616-17002296-23802976-3060
Kassa 5341-4251021-11051701-17852381-24653061-3145
Kassa 6426-5101106-11901786-18702466-25503146-3230
Kassa 7511-5951191-12751871-19552551-26353231-3315
Kassa 8596-6801276-13601956-20402636-27203316-3400

 

Startlista
Hela startlistan för Arena Run hittar här.

Ta buss eller pendeltåg till loppet
Till och från Friends Arena tar du dig enklast med kollektivtrafik, spana in sl.se eller SL-appen för aktuella linjer och tidtabeller. För er som åker pendeltåg: Kliv av vid Solna station och följ skyltning mot Friends Arena via den norra uppgången mot Stjärntorget och Mall of Scandinavia. Räkna med ca 10 min promenad till arenan från Solna Station (ca 750 meter).

Entré
Både deltagare och publik går in genom Entré A (Huvudentré). Arenan öppnar kl 10:30 för deltagare och publik.

Arenaskiss

Omklädning
Vi erbjuder enklare utrymmen för omklädning, tyvärr finns inga duschar att tillgå.
Omklädningsrummen finns på plan 3, (samma plan som huvudentrén) i höjd med sektion 103-104.

Väskinlämning
Alla deltagare har möjlighet att lämna in sin väska utan extra kostnad. Detta görs på plan 3, (samma plan som huvudentrén), vid sektion 104-107.
I väskinlämningen får du två band – ett som du fäster på väskan och ett som du fäster runt din handled. Vi ansvarar dock inte för värdesaker.

Toaletter
Det finns ett flertal toaletter att tillgå på Friends Arena.

Uppvärmning
Uppvärmning sker individuellt. Utrymme för detta finns mellan sektion 127 och 133 på plan 3 (samma plan som huvudentrén).

Startprocedur
Entré till startområdet hittar du vid sektion 133, plan 3, (samma som huvudentrén).
“Insläppet/Startprocedur”
Var på plats vid Insläppet till sektion 133 ca 5 minuter före din utsatta starttid.
Var noga med att gå in genom insläppet med de du vill springa tillsammans med.

Arena Run 2K: Här startar 50 anmälda personer/start var 3’e minut
Arena Run 5K Elit: Här startar 40 anmälda personer/start var 5’e minut
Arena Run 5K Motion: Här startar 70 anmälda personer/start var 3 minut

Hålltider Starter

Tid Klass Miniålder
11:30 Arena Run 2K 6 år
11:45 Arena Run 2K 6 år
12:00 Arena Run 2K 6 år
12:15 Arena Run 2K 6 år
12:30 Arena Run 2K 6 år
12:45 Arena Run 2K 6 år

Tid Klass Miniålder
14:00 Arena Run 5K ELIT 12 år
14:15 Arena Run 5K ELIT 12 år
14:30 Arena Run 5K 12 år
14:45 Arena Run 5K 12 år
15:00 Arena Run 5K 12 år
15:15 Arena Run 5K 12 år
15:30 Arena Run 5K 12 år
15:45 Arena Run 5K 12 år
16:00 Arena Run 5K 12 år

Klassindelning

Arena Run 2K:
I denna klass springer ni tillsammans med familjen, med barn från 6 år. Ni hjälps åt över hindren och tar er runt den 2 km långa banan. Det är viktigt att ni håller ihop genom hela loppet.

Arena Run 5K Elit:
Du som vill vara med och tävla om den bästa tiden deltar här. Vi har 300 platser i denna klass. Den som är snabbast inom den här startgruppen vinner Arena Run 2019. Efter målgången samlar vi de för stunden tre bästa männen och tre bästa kvinnorna på pris podiet. Resultatlistan kan sedan komma att förändras allt eftersom tävlingen fortskrider. De tre männen och kvinnorna som är bäst placerade när sista deltagare i tävlingsklassen gått i mål, är de bäst placerade i tävlingsklassen och de som kommer få dela på prispengarna.

Arena Run 5K Motion:
Här deltar män och kvinnor, samt ungdomar från det år man fyller 12.

Lagtävlingen
Det är snittiden för de fyra bästa personerna i laget som räknas. Ett lag består av 4-6 deltagare. Klassindelning på lagtävlingen är Män, Kvinnor, Mixed (man måste vara minst 2 personer per kön i Mixed-klassen). I lagklassen vinner man ära och berömmelse. Vinnarna meddelas i Arena Runs sociala medier efter tävlingarnarnas avslut.

Familjebanan 2K
Banan går helt på plan 1.

Arena Run 2K

Hinder Innerplan

Hinder

Banan 5K

Arena Run 5K

Vätskekontroll
Vatten finns efter trapporna upp till plan 6 (efter 1,5 km) samt på plan 3, sektion 106 (efter 3,2 km).

Första hjälpen
Första hjälpen-sjukvårdare finns på plats längs med banan, på respektive plan.

Brutet lopp
För dig som bryter loppet, meddela närmaste funktionär som guidar dig till närmaste väg tillbaka.

Medalj
Alla som klarar loppet får en medalj vid målgång. Medaljen är ett fint minne från loppet och ditt bevis på att du har genomfört en utmärkt prestation genom att fullfölja Sveriges största inomhuslopp Arena Run.

Produktutdelning
Efter målgång väntar våra sponsorer och partners, som bjuder på dryck och något att tugga på.

Prisutdelning – Tävlingsklass
Sker i direkt anslutning till att den sista löparen är i mål efter tävlingsklassen. Prispengar delas ut till de tre snabbaste kvinnorna och tre snabbaste männen.

Första pris är 5000 kr presentkort på Stadium
Andra pris 3000 kr presentkort på Stadium
Tredje pris 2000 kr presentkort på Stadium

Arena Runs fotografer
Professionella fotografer finns på plats längs banan samt vid målgång för att ta bilder och filma loppet. Detta kan komma att användas i marknadsföringssyfte för framtida lopp.

Tävlingsregler
Alla deltar på egen risk.
Se även https://arenarun.se/faq/ och skrolla ner till tävlingsregler för mer info.

Minimiålder
12 år för Arena Run 5 KM och 6 år i Arena Run 2 KM. Detta räknas från och med det året du fyller 6 respektive 12 år.

Arena Minirun
På innerplan arrangerar vi Arena Minirun, öppet för de minsta barnen (ca 2-5 år). Det är gratis att delta och ingen föranmälan behövs. Här kan ni både springa och heja på deltagarna i de stora loppen samtidigt.

Information
Undrar du över något så kontakta gärna Arena Run.
Mejl: info@arenarun.se

Lycka till!